Apple’ın iPhone 5 modelini piyasaya sunmasının üzerinden 6 ay geçti, Galaxy S4 modeli ise bugünlerde yeni satışa sunulmaya hazırlanıyor. Peki hangisini satın almalı?

iPhone 5’in geçen yıla ait bir model olması üzerinde takılmanıza gerek yok çünkü Apple, iPhone 5 modelini piyasaya rakiplerinin bir sonraki modeline karşılık olarak sundu.

Galaxy S4 5-inç’lik Süper AMOLED ekrana sahip iken iPhone 5 4-inç’lik in-cell teknolojisiyle bütünleşmiş IPS LED ekrana sahip. Büyük ekran seven ve telefon / tablet tek bir cihazda olsun düşüncesindeki kullanıcılar için Galaxy S4 uygun olacaktır.

Çok büyük ekrandan hoşlanmayan, telefonu cebine sığsın, tek el ile kullanabileyim düşüncesindeki kullanıcılar için ise iPhone 5 uygun olacaktır.

iphone5_galaxys4_iyasam3

Galaxy S4 1920×1080 Full HD (441ppi) ekran çözünürlüğünde, iPhone 5 ise 1136×640 (326ppi) ekran çözünürlüğündedir.

Piksel yoğunlu açısından Galaxy S4 daha avantajlı durumda görünse de kullanıcı Galaxy S4 ve iPhone 5 ekranlarlarını yan yana getirip kıyasladığında gerçek anlamda retina kalitesinde canlı ekrana sahip cihazın iPhone 5 olduğunu kendi gözleri ile anlayacaktır.

Piksel yoğunluğu tek başına ütünlük sağlayacak bir etken değildir.
iPhone 5 ekranındaki görüntüler in-cell touch panel ve IPS LED teknolojilerinin kullanılması sayesinde kullanıcın gözüne çok daha kaliteli ve net / canlı olarak görünmektedir.

in-cell touch panel teknolojisinde dokunmatik ekran sensörlerini barındıran ekran katmanı bu teknoloji ile kaldırılmış olduğundan görüntüler arada daha az katman olması nedeni ile kullanıcı gözüne daha canlı ve kaliteli olarak görünmektedir.

IPS panel ise ekran diğer ekran panellerinin aksine hangi açıdan ekrana bakılırsa bakılsın hiçbir şekilde görüntü kalitesini bozmamaktadır.

Galaxy S4’de kullanılan Super Amoled ekranın başarılı olduğu tek nokta siyahları daha siyah göstermesidir. Ancak bunun yanından mavimsi geçişler, sub-pixel (alt-piksel) düzeni gibi dezavantajları da mevcut.

iPhone 5’in dış gövdesi yüksek kalitede alüminyum ve cam malzemelerin üstün bir tasarımla birleşmesi ile oluşmakta.

Galaxy S4’ün dış tasarımı ise önceki Galaxy modellerinde olduğu gibi ucuz görünümlü plastik malzeme ile tasarımdan yoksun bir şekilde oluşturulmuş durumda.

iphone5_galaxys4_iyasam2

iPhone 5 içerisindeki iOS 6 işletim sistemi iPhone 5 ile birlikte kullanıcılara sunuldu.

Galaxy S4’ün içerisindeki Android 4.2 işletim sistemi ise geçen yıldan kalma bir yazılım durumundadır.

Galaxy S4’de Samsung tarafından geliştirilen göz teması ile browser kullanımı, video izleme/durdurma gibi yeni özellikler yer almaktadır.

iPhone 5’deki iOS işletim sistemi Galaxy S4’deki Android işletim sistemine nazaran çok sık aralıklarla güncellenmektedir.

iOS işletim sistemi Android işletim sistemi ile kıyaslandığında her iki işletim sisteminin olumlu / olumsuz yanları olmakla birlikte üst düzeyde kullanıcı deneyimi ve kaliteli uygulama çeşitliliği açısından iOS işletim sistemi daha avantajlı durumdadır.

iphone5_galaxys4_iyasam

About the author
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit